Pandemia de coronavirus SARS-Cov-2 a paralizat întreaga Europă începând cu primele zile din luna martie. Showroom-urile auto s-au închis, iar vânzările și înmatriculările de automobile noi s-au prăbușit. Iată situația pe cele mai importante piețe europene.
Franța
În luna martie 2020, înmatriculările de mașini noi pe piața din Franța au scăzut cu 72%. Reamintim că showroom-urile auto au fost închise începând cu 16 martie, astfel că francezii au înmatriculat 63.000 de automobile, cu 72% mai puțin față de luna martie 2019.
Cea mai mică scădere a fost înregistrată de brandul DS Automobiles (-38%), urmat de Kia (-53%), Toyota (-58%), Hyundai (-58%). Cea mai mare scădere a fost înregistrată de Opel (-89%). Dacia, o marcă populară în Franța, a înmatriculat doar 3.100 de exemplare (-80%).
Pe piața din Italia, o țară lovită puternic de efectele pandemiei, piața auto scăzut și mai puternic. Înmatriculările din luna martie au scăzut cu 85%. În partea de nord a Italiei au fost impuse restricții severe de circulație încă din 8 martie, extinse apoi la nivel național pe 10 martie.
În acest context, în Italia au fost înmatriculate doar 28.326 de automobile noi, în scădere cu 85% față de luna martie 2019. În luna martie 2020, Fiat a înmatriculat doar 2.800 de exemplare (-91%), iar Dacia doar 1.215 unități (-85%).
Germania
Virusul a afectat și piața din Germania, unde înmatriculările de mașini noi au scăzut la 38%. Showroom-urile au fost închise la jumătatea lunii martie, iar germanii estimează o scădere și mai mare în luna aprilie dacă piața va rămâne în condiții de criză.
În luna martie 2020, germanii au înmatriculat 215.000 de automobile. Volkswagen a înregistrat o scădere de 35%, iar Mercedes-Benz și BMW au scăzut cu 28% și, respectiv, 21%. Înmatriculările de automobile Ford au scăzut cu 50% în Germania.
Regatul Unit al Marii Britanii
În Marea Britanie, înmatriculările au scăzut cu 44% în luna martie. În mod normal, martie este una dintre cele mai bune luni la capitolul vânzări auto în Marea Britanie, dar de data aceasta au fost înmatriculate 254.684 de automobile, cea mai slabă cifră înregistrată din 1999.
Spania
După primele cifre care arată scăderea dramatică a înmatriculărilor pe piețele din Italia și Franța, Spania a comunicat o scădere de 69% a vânzărilor auto în luna martie 2020.
Vânzările de automobile noi în Spania au scăzut cu 69% în luna martie. Au fost vândute 37.644 de automobile, Spania fiind printre țările grav afectate de pandemia de coronavirus SARS-CoV-2.
Înmatriculările de automobile noi de către companiile rent-a-car au scăzut cu 75%, iar vânzările de flote către companii au scăzut cu 67% raportează Asociația Spaniolă a Constructorilor Auto (ANFAC).
Ceva mai bine s-au descurcat vânzările de automobile electrice și hibride. În luna martie, vânzările de automobile electrice pe piața spaniolă au scăzut cu 44%, iar înmatriculările de vehicule plug-in hybrid au scăzut cu 22%.
Printre mărcile cele mai afectate de scăderea vânzărilor pe piața spaniolă sunt brandurile premium BMW (-80%), Audi (-76%), dar și mărci precum Ford (-82%), Fiat (-78%), Jeep (-77%) sau Alfa Romeo (-75%). Dacia a înregistrat o scădere de -72% pe piața din Spania.
http://www.autotestmagazin.ro/pandemia-provoaca-pierderi-uriase-in-industria-auto-din-romania/
http://www.autotestmagazin.ro/covid-19-si-industria-auto-oprire-fortata/
http://www.autotestmagazin.ro/editorial-inamicul-public/