130 de ani de la prima cursă oficială de mașini

0
1616
Sursa Wikipedia

22 iulie 1894! Aceasta este ziua în care a avut loc prima cursă oficială de mașini. Obiectivul acesteia a fost să demonstreze faptul că vehiculele motorizate au un potențial uriaș. La start au fost 21 de concurenți.

„Cursa de la Paris la Rouen” este prima competiție oficială de mașini

Au trecut 130 de ani la cursă organizată de ziarul francez „Le Petit Journal” și coordonată de Pierre Griffard, editorul acestei publicații. Au fost întâi trei zile de calificări, la care au participat 102 concurenți, dar la linia de start a competiției principale au ajuns doar 21, ceilalți fiind învinși de traseul de 50 de kilometri din jurul Parisului. Obiectivul era să se parcurgă distanța în mai puțin de trei ore, ceea ce pentru mulți a fost extrem de dificil.

Cursa principală s-a desfășurat pe o distanță de 126 de kilometri, de la Paris la Rouen, iar pe primul loc s-a clasat contele Jules-Albert de Dion, care a condus un vehicul cu motor cu aburi. Timpul lui a fost de 6 ore și 48 de minute, iar viteza medie a fost de aproximativ 19 km/h.

Prima competiție oficială de mașini, dar și prima controversă

Contele Jules-Albert de Dion a fost, așa cum spuneam, concurentul care a terminat pe primul loc, dar nu și cel care a fost desemnat câștigător, după ce oficialii au remarcat faptul că nu a respectat regulamentul și că mașina nu a avut fochist, pentru a alimenta motorul cu aburi. Iar după descalificarea contelui, Albert Lemaître a fost declarat câștigătorul cursei de la Paris la Rouen.

Campionul a condus un automobil unui Peugeot dotat cu motor pe benzină care dezvolta doar trei cai putere. Marele premiu, de cinci mii de franci aurii, a fost împărțit între mărcile Peugeot și Panhard-Levassor. Aceste mașini au fost considerate de organizatori „cele mai apropiate de ideal”.

Este important de spus că prima cursă de mașini, care nu a fost considerată legală, a fost între două automobile cu abur în orașul Manchester din Marea Britanie. „Cursele de mașini au început la 5 minute după ce a doua mașină a fost construită”, a spus Henry Ford.