Max Verstappen, noul campion mondial din Formula 1 | VIDEO

0
71

Max Verstappen este noul campion mondial din Formula 1. Pilotul echipei Red Bull s-a impus în ultima cursă a sezonului, la Abu Dhabi, după o luptă spectaculoasă cu Lewis Hamilton și a devenit primul olandez care s-a impus în „Marele Circ”.

Max Verstappen și Lewis Hamilton au luptat până în ultimele secunde ale sezonului pentru cununa cu lauri din Formula 1. A fost o bătălie superbă și foarte tensionată, iar unii jurnaliști de specialitate au numit-o chiar „epică”.  Max Verstappen a plecat primul de pe grila de start a circuitului Yas Marina, dar a fost depășit de britanicul Hamilton, marele său rival la titlu, plecat de pe locul secund.

Cursa a fost presărată cu multe momente palpitante. În turul 20,  Sergio Perez, colegul lui Verstappen de la Red Bull, l-a depășit pe Hamilton, aflat la conducerea cursei. Mexicanul a rezistat pe primul loc doar câteva viraje, fiindcă Hamilton a revenit pe primul loc.

Max Verstappen, campion mondial după o cursă fabuloasă

Momentul decisiv al cursei s-a desfășurat în turul 53, când mai erau doar patru tururi până la finalul cursei. Nicholas Latifi (Williams Racing) a intrat în parapet, iar pe circuit a intrat mașina de safety car, din cauza unor bucăți desprins din mașina acestuia. Steagul galben a fost ridicat în ultimul tur, cel cu numărul 57, moment în care Verstappen l-a depășit pe Hamilton, pilotul olandez profitând de faptul că monopostul său era echipat cu pneuri soft, mult mai aderente decât cele medii ale sportivului britanic (VIDEO CU MOMENTUL DECISIV DIN ACEASTĂ CURSĂ).

Verstappen a trecut primul linia de sosire, cu un avans de peste două secunde față de Hamilton. Podiumul a fost completat de Carlos Sainz, pilotul celor de la Ferrari. Max Verstappen a câștigat titlul la piloți cu 395,5 puncte, Hamilton a terminat pe doi cu 387,5 puncte, în timp ce Valltteri Bottas a încheiat pe trei, cu 226 de puncte.

Mercedes a câștigat pentru a opta oară la rând titlul la constructori, egalându-i în clasamentul all-time pe cei de la McLaren. Ferrari rămâne formația cu cele mai multe titluri din istoria Formulei 1 – 16.

Max Verstappen, bonus uriaș după ce a câștigat titlul

Max Verstappen a câștigat în anul 22 de milioane de euro în acest an, dar de anul viitor va câștiga mult mai mult. The Mirror scrie că pilotul olandez avea o clauză potrivit căreia va primi 14 milioane de euro în plus, dacă va câștiga tittlul mondial. Și cum acest lucru s-a întâmplat, pilotul Red Bull va primi 37 de milioane de euro pe an.

Chiar și așa, Verstappen nu va fi cel mai bine plătit pilot din F1. Tot Lewis Hamilton (36 de ani, Mercedes) rămâne pe primul loc, la acest capitol, cu un salariu astronomic ce se apropie de 47 de milioane de euro.